ÚvodVšetko o kameňochMeditáciaAko meditovať [jednoduchý NÁVOD]

Ako meditovať [jednoduchý NÁVOD]

Buddha-socha-0149

V článku Meditácia - druhy, spôsoby, možnosti ... sme si bližšie popísali meditáciu anjelskú, védskou a zenovú, vrátane meditácie pre začiatočníkov.

Meditácia je všetko, čo vedie k zvýšeniu sústredenia, či už tiché rozjímanie, zvuky alebo napríklad cvičenie.

V tomto článku si priblížime budhistickú meditáciu.

Ako na meditáciu, ako meditovať

Pre vytvorenie príjemného prostredia odporúčame prevoňať vzduch éterickými olejmi alebo vonnými vosky, či už prostredníctvom aróma lampy, aróma difuzéra alebo vonného spreje.

budhistická meditácia

Budhistická meditácie je meditačné praxe v budhizme. Slová v klasických jazykoch budhizmu, ktoré sú významom meditáciu najbližšie, sú Bhavana, čo značí duševný rozvoj, a jhana / Dhyana, čo je duševné cvičenie vedúce k pokojnej a jasné mysle.

Budhisti meditujú, aby sa oslobodili od poškvŕn, lipnutie a túžob na ceste k oslobodeniu, nazývané tiež prebudení, čo má za následok dosiahnutie Nirvány. Jedná sa o rad meditačných techník vrátane dychového cvičenia, rozvíjanie láskavosti, súcitu, vyrovnanosti, sústredenie, pokoja, porozumenia a i.

Existuje množsto budhistických škôl a tým aj značná rôznorodosť používaných meditačných techník. Budhisti sa vzdávajú rodinného života, stávajú sa túlavými mníchmi. Pravidlá správneho správania zahŕňajú aj morálku a vnútornú silu, zdženlivost a úsilie. To všetko dohromady tvoria prípravné postupy. Zdržanlivosť znamená schopnosť ovládať reakcie na zmyslové podnety, nepoddávať sa túžbam.

My si budhistickú meditáciu popíšeme tak, ako ju možné uplatniť v bežnom živote, v živote väčšiny z nás, ak sme vystresovaní, pod tlakom, nestíhame, čo sme si predsavzali, "bojujeme" s časom, máme zlé stravovacie návyky, trpíme nespavosťou.

Stačí pár minút denne, ktoré budete venovať len a len meditáciu, teda len a len sebe samotným. Cieľom meditácie je schopnosť sa sústrediť a byť v pokoji.

Meditácia sa zameraním pozornosti

U tohto typu meditácie sa meditujúci zameria na jednu vec - na dýchanie, ako už sme spomenuli v meditácii pre začiatočníkov: je nutné neodbíhat ani fyzicky, ani myšlienkami. Nádychy a výdychy by sa mali počítať napr. Od 1 do 10, pričom sa v počítaní pokračuje opäť od 1, napriek tomu, že, budete mať určite tendenciu počítať 11, 12 atď. Tento typ meditácie pomáha k prehĺbeniu sústredenie a vytrvalosti. Príkladom je meditácia zenová meditácia zazen.

zenová meditácia
Cieľom meditácie na tichom mieste je dosiahnutie pokoja a prázdnoty mysle.

meditácia zaženie
Zen = docielenie čisté mysle a jej používanie. Znamená to lásku a pomoc svojmu okoliu, schopnosť pochopiť skutočnú pravdu, podstatu vecí, vidieť svet, aký skutočne je - vidieť, cítiť, načúvať. Je nutné odpútať sa od svojich názorov a myšlienok, pretože názory rôznych ľudí sa líšia a ktorý z nich je lepší? Myseľ sa musí odpútať od všetkého, na čom lipne.
Poznať pravdu možno prostredníctvom "prebudenie" najčastejšie pri meditácie, v pozícii lotosového kvetu s rukami položenými v lone (ľavá v pravej), s prepojenými palcami. Chrbtica vzpriamená, telo uvoľnené, oči zatvorené, koncentrácia na dýchanie, pričom výdych je o niečo dlhšia ako nádych. Pre pozíciu je možné využiť sedenie na guľatom vankúši.
Pravidelnou meditáciu možno podnietiť vnímanie života. Cieľom je udržať myseľ pokojnú a sústredenú v každodennom živote. Meditácia a relaxácia môže byť pomocníkom pre lepšie zvládanie stresu.

otvorená meditácie
U tohto typu meditácie sa meditujúci nezameriava iba na 1 vec. Necháte poroznost "plynúť", a len sledujete, na čo sa zameria. Vnímať môžete dych, teplo, chlad, sluchové a čuchové vnemy, myšlienkové pochody pod. Nechajte myšlienky voľne plynúť a len si všímajte vlastných pocitov. Ak budete mať pocit, že ste roztržitý, začnite počítať nádychy a výdychy, aby ste myseľ upokojili.

Vipassaná tiež vipašjaná
Prekladá sa ako vhľad, či intuitívne poznanie. Jedná sa o vhľad do pominuteľnosti, neuskpokojivosti a neosobnosti všetkých telesných a duševných javov, vedie k stavu známemu ako nibbána (nirvána). Technika nepodhléhá náboženskému učenia, nezahŕňa odriekanie textov, súčasťou nie je vuzualizace. Technika umožňuje kultivovať prežívanie na úrovni myslenia, pocitov a telesných vnemov, lebo v živote reagujeme podľa naučených vzorcov správania - buď máme strach z toho, čo príde, alebo po tom túžime či na niečom lipneme a ak sa nestane očakávané, trpíme a trpia. Prežitky by sme sa mali naučiť pozorovať, a naučiť sa na ne nereagovať túžbou alebo odporom.

Technika sa vykonáva najčastejšie v sede, v polohe, ktorá je nepohodlná, kedy si Meditujúci postupne zvyká na nepohodlie a bolesť, snaží sa zachytiť všetky pocity a snaží sa na ne nereagovať. Postupom času je meditujúci schopný všetky pocity zjemniť.

Vipassaná je, rovnako ako zazen, vhodná pre začiatočníkov.

meditácia dobrotivosti
Pri tejto meditácii sa meditujúci sústredné na nádychy a výdychy a prehráva si uplynulý deň, pričom sa snaží rozvíjať dobrotivosť, empatiu, pozitívne emócie, snaží sa objaviť lásku k sebe samému. Prostredníctvom tejto meditácie je možné prežiť štyri pozitíva lásky - dobrotivosť, súcit, zdieľanú radosť a vyrovnanosť.

Učte sa v mysli aj v srdci cítiť dobrotivosť a láskavosť, rozvíjajte lásku sami k sebe. Meditácia pomôže zmierniť prísnosť voči sebe samému i voči ostatným, pomôže zvýšiť nadhľad, pomôže k sebaovládania a môže pomôcť pri nespavosti v prípade, že príčinou sú problémy so sebaovládaním.

Meditačných techník existuje nepreberné množstvo. Vyberajte podľa účelu, ktorý chcete dosiahnuť, podľa obtiažnosti pre vás samotných, podľa možností. Pamätajte, že stačí pár minút denne, aby ste sa cítili uvoľnenie, sústredenie a v pokoji.

Článok pre vás napísala 27. 9. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Bol pre Vás článok užitočný? Nastavte zdieľanie ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.cz . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmú byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je vyhľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., Radi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty