ÚvodVšetko o kameňochRady magistry z lekárneÉterické oleje

Éterické oleje

Éterické oleje, esenciálne oleje, silice, vonné oleje – na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná o jedno a to isté.

Esenciálne oleje sú to isté ako éterické oleje a silice. Český liekopis, dielo normatívneho charakteru, záväzné pre všetkých, ktorí pracujú s liečivami, obsahuje článok Etherolea (synonymum: olea aetherea), v preklade silice.

Silice sú vonné látky získané z definovaných rastlinných surovín destiláciou alebo vhodným mechanickým postupom, bez zahrievania, pričom rastlinná surovina môže byť čerstvá, zvädnutá, sušená, celá, rozlámaná alebo rozomletá. Skladujú sa pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

Sú prchavé, vo vode nerozpustné, majú olejovitý charakter. Sú to produkty tzv. sekundárneho metabolizmu rastlín a slúžia zrejme ako ochrana pred niektorými živočíchmi a nalákanie hmyzu.

Vo farmácii sa silice používajú na prekrytie nepríjemného pachu alebo chuti, ako tzv. korigencia. Mnoho silíc má vlastné liečebné účinky – antiseptické a dezinfekčné, protizápalové, znecitlivujúce, derivačné, spazmolytické (uvoľňujú kŕče hladkých svalov), diuretické (podporujú diurézu, vylučovanie moču), karminatívne (pôsobia proti nadúvaniu), podporujú chuť do jedla (stomachika), u dýchacie cesty, pomáhajú vykašliavanie (expektoranciá).
Používajú sa napr. do nosných prípravkov (kvapky, masti, spreje), ústnych prípravkov, mastí, krémov a i. Pretože sa jedná o veľmi koncentrované látky, do liečivých prípravkov sa éterické oleje používajú v malom množstve.

Okrem surovín určených na farmaceutické účely nie sú žiadne prípravky dostupné na trhu v Českej republike schválené ako lieky, nemajú stanovené definované dávkovanie a nepoužívajú sa na vnútorné použitie.

Niektoré zložky silíc sú nevhodné na časté užívanie, alebo na užívanie vo vyššej dávke na vnútorné použitie alebo napr. pre tehotné ženy. Tieto informácie sa dozviete v každom prípade v lekárni od odborného personálu, pokiaľ si budete kupovať liek alebo parafarmakum (prípravok, ktorý nie je klasifikovaný - registrovaný ako liečivo, výrobca nemá povinnosť preukázať účinok) obsahujúci silicu so zložkou, na ktorú sa vzťahujú akékoľvek obmedzenia pri jej používaní.

Silica patrí medzi látky, u ktorých je v menšej alebo väčšej miere riziko fototoxickej reakcie. Jedná sa o precitlivenú reakciu kože na pôsobenie svetla, prejavom môže byť začervenanie až zhnednutie pokožky, tvorba pľuzgierikov, bolestivosť a zápalová reakcia. Nezáleží na tom, či je silica použitá vnútorne alebo zvonka. Rovnaké nežiaduce účinky má celý rad liečiv – diuretiká, nesteroidné analgetiká, kortikosteroidy, dechty, sulfónamidy, kyselina salicylová a mnoho ďalších. Prevenciou prejavov nežiaducich účinkov pri užívaní týchto látok je ochrana pred UV žiarením prípravkom s vysokým faktorom proti UVA a UVB (50) po celú dobu liečby a 14 dní po jej ukončení.

Mohlo by sa zdať, že použitie silíc inak, než formou odparovania prostredníctvom aromalampy alebo aromadifuzéra je nevhodné, alebo možno nebezpečné, čo ale nie je pravda.

Ako som už spomenula, mnoho silíc je určených ako surovina na farmaceutické použitie. Existuje celý rad receptúr, ktoré lekári bežne predpisujú, napr. masti a kvapky do nosa s obsahom silice na zlepšenie dýchania, roztoky na afty so silicou s mierne znecitlivujúcim účinkom, roztoky s liečivami podporujúcimi saliváciu (tvorbu slín pri vysýchaní slizníc) ai. Rad éterických olejov je využívaná v aromaterapii buď vdychovaním, na masáže alebo formou kúpeľa. Využitie rastlín, z ktorých sa silice získavajú, je založené na tzv. tradičnom používaní založenom výlučne na dlhodobej skúsenosti, minimálne 30 rokov.

Paradoxne najviac sú na internete vyhľadávanými „vonné oleje“. Aký je teda rozdiel medzi éterickými a vonnými olejmi? Vonné oleje sú pripravené umelo, aj keď zložky môžu pochádzať aj zo prírodných zdrojov. Vonné oleje obsahujú vône, ktoré sa v prírode nevyskytujú alebo ich nemožno získať napr. destiláciou či inými postupmi. Príkladom môže byť banánová vôňa, lesné jahody a pod. na rozdiel od čisto prírodných éterických olejov z borovice, jazmínu alebo ruže.

Všeobecné použitie: éterické oleje sa používajú do arómy lámp (niektoré do aromadifuzérov), v množstve niekoľko kvapiek do vody v miske aróma lampy. Pri zahrievaní sa uvoľňujú látky, ktoré prevoňajú okolitý vzduch. Širokú ponuku arómy lámp nájdete tu.

Vyberať z esenciálnych (éterických) olejov môžete tu.

Upozornenie: nepoužívajte oleje vnútorne ani zvonka (na potieranie na kožu a sliznice). Jedná sa o koncentrované látky, ktoré môžu vyvolať rôzne intenzívnu fototoxickú reakciu na kožu, prejavujúcu sa tvorbou pľuzgierov, začervenaním, bolestivosťou.

Pre www.nefertitis.cz napísala Mgr. Radka Brichcínová, magistra farmácie.
8. 2. 2020

Bol pre Vás článok užitočný, zaujímavý, poučný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty