ÚvodMagazínHoroskopyMesačný kameň, perla a alexandrit - kamene ľudí narodených v júni

Mesačný kameň, perla a alexandrit - kamene ľudí narodených v júni

Milovníci kameňov, poďme sa spoločne ponoriť do fascinujúceho sveta drahokamov spojených s júnovými oslávencami! Medzi vaše osobné kamene patrí predovšetkým mesačný kameň, ale aj perla a alexandrit.

Tam, kde svetlo mesiaca hladí hladinu ticha, rodí sa mesačný kameň – nositeľ jemnosti, ženskej intuície a nočného pokoja. Jeho strieborný lesk prináša vnútornú rovnováhu, tíši roztržitú myseľ a otvára cestu do upokojujúcich snov.

Z hlbín oceánu vystupuje perla – symbol čistoty, stíšenia a hĺbky duše. Upokojuje emócie ako pokojná voda pod hladinou, pomáha prijať seba aj svet taký, aký práve je.

A potom je tu alexandrit – kameň premien, ktorý mení farbu podľa svetla, rovnako ako sny menia tvár podľa nášho vnútra. Je to kameň mágie, vnútornej sily a odvahy prejsť temnotou k svetlu.

Mesačný kameň je alternatívnym darčekom k 13. výročiu svadby, alexandrit je tradičným darčekom k 55. výročiu a alternatívnym k výročiu 45., perla je tradične spojená s 3., 30. a spoločne s diamantom s 80. výročím svadby a alternatívne s. šperk k výročiu svadby, radi vám poradíme.

Mesačný kameň

Mesačný kameň – význam a história     

Mesačný kameň – Moonstone je považovaný za kameň intuície, emócií a ženskej energie . Je symbolom:

  • pokoja a vnútornej harmónie,
  • ochrany počas ciest,
  • prebudenie intuície a podvedomia,
  • pokojného spánku,
  • tradičným talizmanom plodnosti, pôrodu a emócií.

Často je spájaný s mesiacom, ženstvom, lunárnym cyklom a snami . V energetickej práci sa používa na podporu jemnosti, liečenie citových zranení a hlbokého spánku.

Jeho názov je odvodený od jeho vzhľadu, od tzv. adularescencie, efektu meňavého lesku, ktorý pripomína mesačnú žiaru. Optický jav je pomenovaný podľa lokality Adula vo Švajčiarsku (Adulské Aply, Adula je názov pochádzajúci z taliančiny), kde sa kameň predtým ťažil a môžeme sa stretnúť aj s jeho starším názvom – adulár. Ako spoznať mesačný kameň, sa dozviete z nášho článku.

História

  • V starej Indii bol mesačný kameň považovaný za posvätný a magický kameň , ktorý vznikol zo stuhnutého mesačného svetla.
  • Rimania verili, že v sebe skutočne nesie svetlo mesiaca – jeho lesk (tzv. adularescencia) bol pre nich dôkazom božského pôvodu.
  • V starovekej Arábii ženy mesačný kameň vkladali do šiat ako ochranu počas tehotenstva .
  • V art nouveau ére (najmä v šperkoch René Lalique) zažil renesanciu ako kameň tajomstva a krásy.

Symbolika a vlastnosti mesačného kameňa

Mesačný kameň je spojený s lunárnou energiou , ženstvom a intuíciou . Symbolizuje nové začiatky , vnútorný rast a emocionálnu rovnováhu . V mnohých kultúrach je považovaný za ochranný kameň cestovateľov a talizman lásky . Je tradičným talizmanom pre počatie, obdobie tehotenstva a pôrod. Pripravili sme voňavú sadu pre nastávajúce mamičky, ktorá je plná tradičných talizmanov pre jedno z najdôležitejších období v živote ženy.

Nefertitis Sada pre nastávajúce mamičky

Perla – význam a história     

Perly majú nadčasovú symboliku. Perly sú po stáročia považované za symbol:

  • čistoty , múdrosti a ženskosti ,
  • vnútorného pokoja a rovnováhy ,
  • premeny bolesti na krásu (vzhľadom na ich vznikanie vo vnútri lastúr),
  • pravdy a poctivosti – podľa legiend perla nikdy „neklame“.

V energetickom a duchovnom zmysle:

  • upokojujú emócie , napomáhajú sebaláske a sebaprijatiu,
  • posilňujú intuíciu a spojenie s „vnútorným hlasom“,
  • sú spájané s mesiacom a vodnými živlami , najmä u žien.

Používali sa už v starovekej Číne a Indii, kde boli cenené ako „perly Bohov“, boli amuletom proti nečistote a chorobám.
Egypťania ich považovali za symbol božskej moci a krásy. Gréci a Rimania perly milovali ako znak lásky a manželstva. V stredoveku boli perly cenené ako duchovný kameň skromnosti , často darované nevestám. V renesancii boli znakom luxusu a často sa nosili ako talizmany proti nešťastiu.

Perly vznikajú vo vnútri mäkkýšov (najčastejšie perlorodky), keď sa dovnútra dostane cudzie častice – mäkkýš ju obaľuje vrstvami perlete (organicko-anorganický materiál: minerál aragonit a bielkovina konchiolín), čím vzniká perla. Perly sú prírodné, ďalej kultivované a sladkovodné a morské. Vyskytujú sa v rôznych farbách: biele (čistota, nové začiatky, nevinnosť, láska), ružové (cit, láska), zlaté (bohatstvo, duchovný rozvoj), čierne (tahitské perly, tajomstvo, sila, ochrana).

Náramok z kultivovaných perál a avanturínu

Alexandrit – význam a história

Jedná sa o vzácny drahokam, ktorý má unikátnu schopnosť meniť farbu v závislosti od svetla – od zelenej až modrozelenej po červenú až purpurovú. Je považovaný za kameň rovnováhy, intuície a premeny.
Objavený bol v roku 1834 v ruskom Urale, a pomenovaný bol fínskym mineralógom N. Nordenskjöldom podľa vtedajšieho cároviča Alexandra II. Uplatnenie nachádza predovšetkým v šperkárstve.

Najznámejšie svetové náleziská mesačného kameňa

Mapa svetových nálezísk mesačného kameňa

Srí Lanka

Najznámejšie náleziská, známe pre vysoko kvalitný mesačný kameň s výrazným modrým leskom (tzv. „blue sheen“).

India

India Produkuje mesačné kamene rôznych farieb, často so silnou adularescenciou; hojne využívané aj v spirituálnych a tradičných šperkoch.

Mjanmarsko (Barma)

V Barme sa nachádzajú kvalitné kamene s jemnými odtieňmi a vysokým leskom.

Madagaskar

Tu sa nachádzajú kamene so širokou škálou odtieňov (krémová, broskyňová, šedá, modrá).

Tanzánia

Sú to novšie náleziská. Mesačný kameň sa často používa v súčasnom šperkárstve.

Veľmi často sa stretneme s označením MESAČNÝ KAMEŇ pre opaliť. Opaliť je však synteticky vyrobený, a aj keď je obľúbený nielen v náramkoch, nemá s mesačným kameňom nič spoločné.

Najznámejšie svetové náleziská alexandritu

Najznámejšie svetové náleziská alexandritu

Ural, Ruská federácia

Historicky prvé a najslávnejšie náleziská , objav v roku 1834. Tunajšie alexandrity majú silný farebný prechod: zelený na dennom svetle, červený pod umelým osvetlením.

Srí Lanka

Menej výrazná zmena farby, ale kvalitné kamene.

Brazília

Oblasť Minas Gerais. Kamene majú krásnu farbomenu – zelenomodrú až malinovú.

India

Alexandrity obsahujú často inklúzie.

Čistenie mesačného kameňa, alexandritu a perál

Čistenie mesačného kameňa a alexandritu je jednoduchý, ale dôležitý proces, pretože pomáha zachovať ich lesk a krásu. Tvrdosť mesačného kameňa podľa Mohsovej stupnice 6 až 6,5, preto treba zaobchádzať s mesačným kameňom opatrne, tvrdosť alexandritu je 8,5.

Domáce čistenie šperku s mesačným kameňom alebo alexandritom

Pripravte si:

  • Misku s vlažnou vodou.
  • Trochu jemného saponátu .
  • Mäkká zubná kefka.
  • Čistú mäkkú utierku z mikrovlákna.

Postup:

Namiešajte roztok tak, že do misky s vodou dáte pár kvapiek saponátu, kameň jemne utierajte mäkkou zubnou kefkou namočenou do roztoku, opláchnite vlažnou vodou a jemne osušte handričkou.

Mesačný kameň ukladajte oddelene od ostatných šperkov, aby sa nepoškriabal.

Vyvarujte sa:

  • abrazívnym čistidlám, bielidlám a zubnej paste,
  • kyselinám, amoniaku,
  • teplotným výkyvom,
  • ultrazvuku a parným čističom.

Ako správne čistiť a uchovávať perly?

Perly utrite mäkkou vlhkou handričkou. Nikdy ich nemáčajte vo vode. Nepoužívajte ultrazvuk, parné čističe, alkohol, ocot ani abrazívne čistidlá. Chráňte perly pred parfémom a lakom na vlasy.

Perly uchovávajte oddelene napr. v zamate alebo flaneli, aby sa nepoškriabali od iných šperkov.

Nikdy nenoste šperky s perlami az perál pri plávaní, športe alebo ručnom umývaní riadu.

Energetické čistenie a dobíjanie

Kamene dobíjajte mesačným svetlom najlepšie cez celú noc alebo ich položte do blízkosti krištáľu. Očistiť ich môžete dymom z bylín. Vyvarujte sa slnečnému svetlu, ktoré môže kamene poškodiť, časom môžu stratiť farbu.

Všetky spôsoby čistenia a dobíjania nájdete v našom článku tu.

Komu, aký kameň kúpiť a mnoho dôvodov prečo tento, a nie iný nájdete v našich sprievodcoch: Práca s kameňmi, kde nájdete drahé kamene podľa mesiaca narodenia a farbohovor kameňov podľa znamenia Zverokruhu.
Vyberáte šperk k výročiu svadby? Aj s tým vám radi pomôžeme.

Článok sme pre vás napísali dňa 22. 5. 2025.

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty