ÚvodVšetko o kameňochVšetko, čo chcete vedieť oNávod - ako rozoznať diamant

Návod - ako rozoznať diamant

Žiadny 100% funkčný, jednoduchý a spoľahlivý návod neexistuje. Teda rozhodne nemožno s istotou spoznať diamant na prvý pohľad, obzvlášť v prípade, že sme laici, nemáme informácie, skúsenosť a príslušné prístroje a iných pomocníkov.

Minerály_diamanty_ligot

Diamant je takmer najtvrdším známym prírodným minerálom, alebo aj nerastom, v Mohsovej stupnici tvrdosti na 10. mieste. Ide o kryštalickú formu uhlíka. Najobľúbenejším výbrusom je brus briliantový, pretože v ňom vynikne krása tohto minerálu.

Diamant je obľúbeným a do určitej miery aj očakávaným zásnubným kameňom. Je doň vkladaná náklonnosť, láska a rešpekt k milovanej osobe, s čím súvisí aj finančná náročnosť.
Je ale aj tradičným darčekom k výročiu svadby, a to k 10., 30., 60., 75. a 80. výročiu. Najmä 60. výročie je najvhodnejšou príležitosťou darovať diamant alebo diamanty, pretože sa nazýva diamantovou svadbou. Pokiaľ sa chcete inšpirovať darčekmi k jednotlivým výročiam svadby, prečítajte si nasledujúci článok.

Základnými charakteristikami diamantov sú tzv. 4 C, ktoré sú počiatočnými písmenami anglických termínov týchto charakteristík.
Svetové gemologické inštitúty používajú na hodnotenie diamantov rozdielne pravidlá, ktoré sú si však viac-menej podobné.

CARAT = hmotnosť v karátoch. Karát (ct, alebo Ct, alebo CT) je jednotka hmotnosti používaná v klenotníctve pre drahokamy, ale aj perly. Táto jednotka nepatrí do sústavy SI. V dnešnej dobe sa používa tzv. metrický karát, ktorý je presne 200 mg (tj 0,2 g). Historicky sa jedná o hmotnosť semena svätojánskeho chleba (lat. Ceratonia siliqua, rohovník obyčajný, z čeľade bôbovitých), ktoré bolo používané v Arábii a Perzii na určenie ceny drahých kameňov. Semená sú bežne dostupné a ich hmotnosť všade pomerne rovnaká. Napr. pravý diamant s briliantovým brusom, s hmotnosťou 1 ct, má cca 6 mm v priemere. Naproti tomu surové, nebrúsené kamene sa vážia na gramy alebo kilogramy. Každý brúsený kameň sa váži na 3 desatinné miesta.

COLOUR = farba. V bežnej stupnici sa jedná o písmeno D (výnimočne biely) až po Z (žltkastý, hnedastý). Zaradenie prebieha podľa štandardných diamantov, ktorých označenie vykonali akreditované laboratóriá podľa presne stanovených pravidiel. Danú škálu zaviedol Americký gemologický inštitút (GIA) v 50. rokoch 20. storočia.
Čím viac je diamant bezfarebný, tým je viac cenený a drahší. Písmeno D bolo použité preto, aby sa delenie nijako nepodobalo tomu, ktoré bolo GIA nahradené. Predtým sa používala na označenie farby písmena A, B a C, rímskej alebo arabskej číslice.
23 stupňov farebnej stupnice je rozdelených do 5 kategórií: bezfarebný (D - F), takmer bezfarebný (G - J), veľmi jemné stopy farby (K - M), jemné stopy farby (N - R) a zreteľné stopy farby (S - Z).

CLARITY = vnútorná čistota. Hodnotenie zahŕňa tzv. vnútorné znaky, teda prítomnosť, resp. neprítomnosť inklúzií kryštálov minerálov alebo iných drahých kameňov. Stupeň čistoty sa stanoví podľa druhu, veľkosti, umiestnenia, výraznosti a množstva inklúzií.

CUT = brús a jeho kvalita. Do hodnotenia kvality brusu spadajú tzv. vonkajšie znaky, tj povrchové chyby. Hodnotenie zahŕňa tvar fazet (plošiek) a uhlov medzi nimi, šírku rundistu (hrana fazety) a rozmer kalety (spodná plôška výbrusu). Používa sa stupnica GIA, a to brus štandardných okrúhlych briliantov (teda diamantov s briliantovým brusom) vo farebnom rozsahu D až Z, ktorý vychádza zo 7 základných kritérií. Sú to: celkové množstvo svetla, ktoré kameň odráža (brilancia), rozptyl odrážaného svetla do farebného spektra (oheň), kombinácia zábleskov a svetlých a tmavých oblastí pri pohybe kameňa (iskra), hmotnostný koeficient, odolnosť, leštenie a symetria.

Stanovenie kvalitatívnych charakteristík by mal urobiť vyškolený gemológ.

Briliant vs. diamant

Briliant nie je drahý kameň, ale označuje sa tým typ brusu. Briliantový brus je známy asi od roku 1910 a má celkom 56 (57) plôšok alebo fazet. Za ideálnym sklonom uhlov fazet stojí Marcel Tolkowski, ktorý dokázal tento sklon spočítať. Svetlo prechádzajúce diamantom tak odráža celé farebné spektrum, navyše v maximálnej intenzite. Na dobre vybrúsených briliantoch je vidieť pri pohľade priamo do vnútra vrcholu tzv. čierny plameň. Ide o optický jav, kedy vrchol funguje obrátene, podobne ako reflektor. Ideálny brús má 32 horných fazet a hornú plôšku a 24 fazet v spodnej časti. Posledná plôška navyše je tolerovaná, pretože ideálne sa má zbiehať niekoľko fazet do jediného hrotu, čo je ale v praxi takmer nemožné.

Briliantový je odvodený z francúzskeho "brilliant", žiariaci, jasný). Oba pojmy bývajú často zamieňané. Briliant môže byť diamant alebo iný drahý kameň, ktorý je vybrúsený do mnohých fazet - plôšok. Ako pravý briliant by však mal správne byť označený iba okrúhly diamant s briliantovým brusom, ostatné drahé kamene by mali byť označované adjektívom, tj. napr. smaragd s briliantovým brusom. Tým sme si vysvetlili rozdiel medzi diamantom a briliantom.

Minerály_diamant

Čo si predstavíte, keď sa povie zirkón alebo kubická zirkónia? Ako spoznať diamant od zirkónu?

Zirkón je chemicky oxid zirkóničitý, jedná sa o bielu kryštalickú látku, z ktorej sa pri veľmi vysokých teplotách (2 350 °C) stáva stabilná kubická (krychlová) štruktúra. Kubické zirkóny sa využívajú v šperkárstve, a to ako náhrada diamantov, pretože vzhľadovo sú si podobné a na prvý pohľad ich od seba nerozoznáte.

Na rozdiel od diamantu ale zirkón stráca svoj lesk už po cca 1 roku. Tým, že je mäkšia ako diamant, môže dochádzať k narušeniu jeho povrchu, čím prestane odrážať lúče svetla tak, ako keď bol nový. Zirkón a diamant je možné spoľahlivo spoznať podľa ceny, ktorú treba na obstaranie vynaložiť.

Či už sa ale rozhodnete pre kúpu diamantu, iného drahokamu alebo polodrahokamu alebo zirkónu, vždy pre vás bude "kamienok" niečím výnimočný. Tým, že ste si ho kúpili, pretože sa vám páčil, alebo že vám ho daroval niekto, kto vás má rád a komu na vás záleží. Finančná náročnosť by nemala byť v takom prípade podstatná. Nezáleží, či stál kamienok pár stoviek korún, alebo tisíc alebo státisíce. Ak sa jedná o darček, je podstatné to, kto Vás obdaroval ak akej príležitosti.

Článok pre vás napísala dňa 11. 12. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok