ÚvodVšetko o kameňochVšetko, čo chcete vedieť oVšetko, čo chcete vedieť o ochrane pri opaľovaní

Všetko, čo chcete vedieť o ochrane pri opaľovaní

Opaľovanie je spojené s teplými, najmä letnými dňami, sa slniečkom, s prázdninami, s dovolenku, s pobytom pri vode, či už sladké alebo slané. Je vyhľadávanou a obľúbenou činnosťou mnohých z nás. Vedľa zlatisto sfarbené pokožky môže mať ale aj negatívne dopady. Aby ste im zamedzili, alebo ich aspoň zmiernili, prečítajte si nasledujúci článok.

Slnečné žiarenie pozostáva z UVB (5%), ktoré je zodpovedné za poškodenie deoxyrybonukleové kyseliny. Neopravené poškodenia sú podstatou karcinogenézy, teda rizikom pre vznik rakoviny kože, napr. Melanómu, az UVA (95%), ktoré pôsobia nepriamo, zrýchlením tvorby voľných radikálov, prispieva k vzniku pigmentácií (stmavnutie), photoagingu - starnutie kože, tiež kožných karcinómov, najmä melanómu, vyvoláva fotosenzitívne a fotoalergické reakcie.

Fotosenzitívne reakcie - pôsobením UVA najmä na svetlý typ pleti dochádza k reakcii kože, ktorá je podobná urtikariálnu reakcii sa začervenaním, tvorbou pľuzgierov, pálením. Reakcia vzniká napr. Na lieky s obsahom ľubovníka, dechty, kortikosteroidy, kyselinu salicylovú, v rôznej intenzite na éterické oleje, diuretiká, nesteroidné protizápalové lieky (pr. Ibuprofén, diclofenac a i.), Tetracyklíny, amiodarón, antihistaminiká a celý rad ďalších látok bez ohľadu na to, či prípravky použité lokálne na kožu alebo sliznicu, alebo systémovo (vo forme tabliet, transdermálnych náplastí, čapíkov ai. liekových foriem určených pre systémový účinok liečiva). Ložiská ošetrená prípravky s obsahom takýchto látok sa nesmie vystavovať účinkom UV žiarenia (slnko, solárium) počas liečby a obvykle ešte 14 dní po jej ukončení.

Ďalším možným prejavom je fotoalergická reakcia, ktorá je výsledkom bunkovej imunitnej odpovede (neskoré reakcie, IV. Typ alergickej reakcie) a je sprostredkovaná T-lymfocyty. K fotoalergickú reakcii dochádza po senzibilizácii, vplyvom ktorej sa liečivo viaže s bielkovinou a mení sa na fotoantigen, ktorý vyvolá spomínanú imunitnú odpoveď. Typickým prejavom je zvyčajne papulovezikulózní výsev (papuly = pupienky a pľuzgieriky = papuly s malými pľuzgierikmi) sprevádzaný svrbením. U chronických stavov pretrváva šupinateniu a lichenifikácia (tj. Zhrubnutie pokožky s tvorbou plochých mnohoúhelných papúl; lat. "Lichen" znamená lišajník a lišaj). Každá látka vyvolávajúca fototoxickú reakciu môže vyvolať reakciu fotoalergickú.

Vznik precitlivenosti ovplyvňuje rad faktorov, napr. Doba a spôsob aplikácie, opakované použitie, koncentrácia liečiva v koži, vlastnosti konštitutívnych pomocných látok, dávka absorbovaného žiarenia ai. Nepriedušný obväz zvyšuje absorpciu a tým aj riziko vzniku kontaktnej precitlivelosti, rovnako tak porušené kožná bariéra.

Reakcia kože na pôsobenie slnečných lúčov:

- primárne (okamžitý) erytém, tj. Začervenanie kože vzniknuté ihneď pri ožiarení infračervenými lúčmi, ktoré vyvolajú vazodilatáciu (rozšírenie ciev), pričom primárny erytém v tieni mizne;

- neskoré (sekundárne) erytém - objavuje sa do 2 až 8 hodín po začiatku ožiarení UV lúčmi a prejavuje sa známkami zápalu, tj. Začervenaním, bolestivosťou, opuchom, je nahradzovaný pigmentáciou a odlupovaním pokožky;

- skorá pigmentácie, tj. Okamžité tmavnutie pigmentu, pretrváva aj niekoľko dní;

- neskoré pigmentácia, UVB lúče pôsobia novotvorbu melanínu v koži.

Zmeny v koži, ktoré súvisia s chronickým ožarovanie UV lúče

- starnutie kože (photoaging), elastóza, kedy sa elastické vlákna premení v amorfnej hmotu, dochádza k tvorbe podkožných kapilárnych slučiek, cievy sa rozširujú, dochádza ku zhrubnutie kože vplyvom zvýšeného bunkového delenia;

- fotokarcinogeneze.

Fotoprotekcia - ochrana pred negatívnym pôsobením UV lúčov

prirodzená fotoprotekcia

- vytvorenie celistvej rohovej vrstvy pokožky a melanínová pigmentácie;

- ochranu možno prisudzovať aj betakaroténu a antioxidantom.

umelá fotoprotekcia

Slnečná protektívny faktor (SPF), definovaný ako pomer minimálnej erytémovou dávky v koži chránenej slnečným filtrom a minimálnou erytémovou dávkou nechránené kože. S vyššou hodnotou SPF je ochrana pokožky lepšie; tento faktor sa týka len ochrany kože proti vzniku erytému, nie je v ňom zahrnuté ostatné pôsobeniu UV žiarenia, ako imunosupresia, photoaging, vznik karcinómu, malígneho melanómu.

Ako tzv. slnečné filtre (sunscreens) sa používajú látky, ktoré buď absorbujú UV žiarenie, alebo ho odráža.
Medzi UV absorbenty (tzv. Chemické filtre) patrí chemické látky, ktoré absorbujú žiarenie zodpovedné za vznik neskorého sčervenanie kože.

Ak nie sú tieto látky stabilné, vznikajú sekundárne fotoreakcia a môže dôjsť k svetelnej precitlivenosti. Z toho vyplýva, že je nutné kupovať nielen kvalitné prípravky s vysokým SPF faktorom, ale nenechávať je napr. Celý deň na plnom slnku, ukryté v piesku, aby sa neprevrátili a pod.

Plná účinnosť sa rozvíja až za 30 min po aplikácii. Je teda nutné použiť prípravok s predstihom, ak plánujete opaľovanie.

Medzi látky odrážajúce UV žiarenia (tzv. Fyzikálne filtre) patria anorganické látky, najčastejšie oxid titaničitý, oxid zirkónia a oxid zinočnatý. Tieto látky sú biolgicky inertné, nedráždi, nevyvolávajú citlivosť na svetlo, nepôsobí fototoxický.

Plný účinok je okamžitý. Nevýhodou oproti chemickým filtrom je z estetického hľadiska belšie sfarbenie pokožky (ktoré ale nebránia opálenie).

Slnečné filtre sa vyrábajú v rôznych aplikačných formách. Patrí medzi ne mlieka (resp. Emulzie, ktoré ak sú typu voda v oleji, tak pokožku hydratujú a zabraňujú vysychaniu), hydrogély, pigmentové filtre - pre krytie depigmentovaných oblastí pokožky napr. U vitiliga, spreje, tyčinky na pery. Okrem prípravkov, ktoré majú brániť negatívnemu pôsobeniu UV žiarenia, sú SPF súčasťou aj celej rady kozmetik - rúžov, pleťových a telových krémov.

Pri výbere opaľovacieho prípravku je dôležitým faktorom aj rezistencia na vodu. Označenie water resistant znamená, že by daný prípravok mal zostať na koži v rovnakej ochrannej kvalite pri máčanie pokožky vo vode po dobu 40 minút, označenie water proof (niekedy tiež VWR - very water resistant) znamená, že liek zostane v rovnakej ochrannej kvalite až 60 minút, pričom sa jedná o vodu sladkú, slanú i chlórovanou.

Prípravky je nutné aplikovať opakovane, pretože ich účinok je ovplyvnený kúpaním, potením, otieraním pokožky.

COLIPA - The European Cosmetics Toiletry And Perfumery Association, je nezávislé združenie európskych spolkov, výrobcov kozmetiky a ďalších partnerských organizácií, ktoré sa zaoberá testovaním a stanovovaním noriem pre výrobu produktov kozmetického a parfumérského priemyslu.

Podľa odporúčania COLIPA musí hodnota SPF slnečného filtra zahŕňať tak ochranu pred UVB tak UVA žiarením, výrobok opatrený logom UVA obsahuje filtre proti UVB aj UVA žiarenie, a to v pomere 3: 1, tj. Výrobok označený napr. SPF 15 poskytuje ochranu proti UVB žiareniu minimálne 15 a minimálne 5 proti UVA žiareniu. Norma neumožňuje označovanie produktov faktorom vyšším ako 50, preto sa používa označenie "50" (extreme).

Pravidlo pre výber ochranného faktora - UVA i UVB

- ľudia s fotodermatózami by mali mať faktor aspoň SPF 20,
- pacienti s chronickými aktinickými dermatózami a exogénne fotosenzitivitou by mali používať filtre s vysokým SPF, založeným výhradne na mikronizácii pigmentov (fyzikálne faktory) bez stabilizátorov, emulgátorov a vôní;
- chemický peeling, ošetrenie laserom, vitiligo, operačné zákroky - na také miesta je vždy nutné použiť vysoký faktor kombinujúci fyzikálne filtre s chemickými.

Pamätajte si

Žiadny prípravok nechráni 100% pred negatívnym pôsobením UV žiarenia.
Žiadny prípravok nestačí použiť 1x za deň.

O výbere vhodného prípravku sa môžete poradiť s odborným personálom v lekárni, alebo nám napíšte na info@nefertitis.cz

6. 6. 2021
Mgr. Radka Brichcínová
magistra farmácie

Bol pre Vás článok užitočný? Nastavte zdieľanie ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

facebook
© 2014 www.nefertitis.cz . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmú byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je vyhľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., Radi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty