ÚvodMagazínRady magistry z lekárne10 Najčastejších neprávd o esenciálnych olejoch, ktoré kolujú po internete

10 Najčastejších neprávd o esenciálnych olejoch, ktoré kolujú po internete

Ako farmaceut sa na weboch stretávam s veľkým množstvom nepravdivých, zavádzajúcich a klamlivých informácií, a to nielen z môjho odboru. Každá takáto informácia predstavuje pre laika menšie či väčšie riziko, pretože mnoho ľudí si informácie neoverí, často totiž nemá ako, pretože základným predpokladom je vedieť sa v nich vyznať, čo u odborných informácií predpokladá mať špecifické vedomosti, ktoré sa získavajú dlhoročným štúdiom.
Nikto sa nenarodí so všetkými informáciami, ale musíme sa postupne naučiť minimálne to, čo je nevyhnutné pre náš život, pre naše povolanie. Ak chceme informácie ďalej šíriť, musíme si vedieť overiť ich správnosť. Nie nadarmo sa hovorí: Nie supra crepidam sutor iudicaret - Nech švec nesúdi nad sandál. Známejšie je: "Ševče, drž sa svojho kopyta".

Je nesmierne dôležité, aby informácie, dostupné širokej verejnosti, boli overené a pravdivé. Neexistuje však žiadna autorita, ktorá by na takýto stav vecí dohliadala.

Esenciálne oleje sa tešia veľkej popularite. Na internete ale koluje mnoho neprávd o ich účinkoch, použití a absorpcii do pokožky. V tomto článku vás na tie najčastejšie upozorním a uvediem veci na pravú mieru.

Než si prečítate, s ktorými nezmyselnými tvrdeniami sa dá na internete stretnúť, vysvetlíme si základné pojmy prestupu látok pokožkou.

Penetrácia – vstup látky, liečivá do určitej vrstvy kože, konkrétne do najvrchnejšej časti. Je možné urýchliť napr. oklúziou (hydrofóbny masťový základ, prekrytie pokožky nepriedušnou náplasťou, igelitom a pod.).

Permeácia – prestup látky z jednej vrstvy do druhej, napr. z pokožky do škáry, alebo zo škáry do podkožného väziva.

Absorpcia – vstup látky do cievneho systému alebo do lymfy. Aby sa látka dostala pokožkou až do cievneho riečišťa, musí byť malú molekulu, prestup záleží na rozdeľovacom koeficiente – tendencia látky rozpúšťať sa v rôznych rozpúšťadlách (vodné = hydrofilné, olejové = hydrofóbne), na koncentrácii látky, na pH, ale aj na vlastnostiach pokožky ako je jej hrúbka. Priepustnosť potom ovplyvní napr. aj ochorenie pokožky alebo vek. Pokiaľ je pokožka poranená, látky/liečivá sa môžu ľahšie dostať až do krvného riečišťa, kam by sa za normálnych okolností nevstrebali.

Existuje niekoľko liečiv, ktoré sa pokožkou vstrebávajú (alebo aj sliznicami). Záleží na vyššie uvedených faktoroch a ďalej na liekovej forme: používajú sa tzv. transdermálne náplasti av jednom prípade aj gél. Jedná sa napr. o nikotín, hormonálnu antikoncepciu, hormonálnu suplementáciu, liečivá tíšiace silnú bolesť a ďalšie.

By Nefertitis 100% prírodný esenciálny olej z levandule lekárskej

1. Nepravda: vstrebávanie EO závisí od typu nosného oleja

"Účinnosť vstrebávania EO do pokožky závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je voľba nosného oleja, ktorý je používaný pri aplikácii. Niektoré nosné oleje, ako napríklad avokádový olej, sú viskóznejšie a môžu spomaľovať transport éterických olejov do pokožky. Na druhú stranu ľahšie oleje, ako je mandľový alebo hroznový, podporujú rýchlejšiu absorpciu.

Mýtus: ľahký olej (napr. hroznový) urýchľuje vstrebávanie EO, viskózny olej (napr. avokádový) ho spomaľuje.

Skutočnosť: nosný olej nemôže ovplyvniť vstrebanie , pretože k nemu u esenciálneho oleja (EO) nedochádza. EO sa do cievneho riečišťa pokožkou nedostane. Viskozita, priľnavosť a roztierateľnosť je objektívna, ale aj subjektívna. Čím je olej, masť, krém viskóznejší, dlhšie trvá, kým sa rozotrie, ale nijako neovplyvní absorpciu.

2. Nepravda: teplý olej sa vstrebe lepšie ako studený

Teplejšie oleje sa do pokožky vstrebávajú ľahšie. To znamená, že pri masáži alebo zábalovej terapii, kde je pokožka zahrievaná, dôjde k lepšej a rýchlejšej absorpcii. To je potrebné jedným z dôvodov, prečo masírujem zahriatym olejom a používam zahrievaciu deku.

Mýtus: zahriaty olej pri masáži preniká do pokožky lepšie.

Skutočnosť: ani teplý ani studený olej sa do pokožky NEVSTREBA. Teplý olej je na pokožke určite príjemnejší, vyššia teplota zvýši prekrvenie a subjektívne môžeme mať pocit, že sa do pokožky lepšie vstrebe. Zostáva však na jej povrchu.

3. Nepravda: prchavosť EO ovplyvňuje jeho vstrebávanie

Vstrebávanie ÉO do pokožky je tiež závislé na prchavosti éterických olejov .

Mýtus: prchavejšie EO sa vstrebáva rýchlejšie, napr. citrusové oleje.

Skutočnosť: prchavosť vstrebania EO NEOVPLYVŇUJE. EO sa do pokožky, resp. do cievneho riečišťa NEVSTREBÁVAJÚ. Prchavosť je schopnosť látok prechádzať z kvapalného do plynného skupenstva, závisí od chemickej štruktúry (na väzbách v molekulách, molekulovej hmotnosti: čím pevnejšie väzby a väčšie molekuly, tým nižšia prchavosť, a na teplote: nižšia teplota = nižšia prchavosť).
Prchavejšie sú látky s malými molekulami a slabými intermolekulárnymi väzbami, pri vyšších teplotách a nižšom tlaku.

4. Nepravda: EO sa transdermálne dostávajú do krvného obehu

Viac prchavé zložky EO prechádzajú pokožkou ľahšie ako tie s vyššou molekulárnou hmotnosťou, ktoré sa vstrebávajú pomalšie. To znamená, že ak potrebujete, aby sa EO rýchlo dostal do krvného obehu, môžete využiť napríklad oleje z citrusových plodov, ktoré tento proces urýchľujú.

Mýtus: druh EO určuje, či sa dostane do krvného obehu.

Skutočnosť : prestup látok pokožkou nezávisí na prchavosti, ale na veľkosti molekuly, rozdeľovacom koeficiente a ďalších podmienkach (pozri vyššie: absorpcia).

Úplným nezmyslom je tvrdenie, že záleží na druhu EO, ak sa má vstrebať do krvného obehu. EO sa pokožkou (transdermálne) do krvného obehu NEVSTREBÁVAJÚ. Je teda jedno, či si vyberiete olej z citrusov, ihličnanov alebo z kvetov.

5. Nepravda: mentol v oleji: rozpúšťanie a teplota

MÁTOVÝ MASÁŽNY OLEJ – POSTUP
Dezinfikujte všetky náčinie a nádoby , ktoré prichádzajú do styku s prípravkom (napr. etanolom) a dôkladne vysušte.

V tepelne odolnej nádobe zmiešajte konopný olej a mentol. Nádobu vložte do vodného kúpeľa a pomaly zahrievajte.

Mentol sa začne rozpúšťať pri teplote približne 42 °C , miešajte, kým sa všetok mentol v oleji dokonale nerozpustí, snažte sa neprekročiť teplotu 45 °C, aby ste zabránili strate cenných látok z oleja.

Nepravda: Mentol je nutné rozpustiť pri 42–45 °C.

Skutočnosť : mentol sa sám o sebe topí pri teplote 34 °C. V mastných olejoch sa rozpúšťa „ľahko“, čo znamená: 1 g mentolu sa rozpustí v 1–10 g mastného oleja pri teplote miestnosti, tj. 15–25 °C.

6. Nepravda: riedenie EO – počítanie podľa kvapiek

Dávkovanie do 50 ml rastlinného oleja:

  • Pre dospelého človeka bez zdravotných ťažkostí - 3% riedenie, tj. max. 45 kvapiek esenciálneho oleja
  • V tehotenstve a pre deti od 6 rokov - 1% riedenie, tj. max. 15 kvapiek esenciálneho oleja
  • Pre deti do 6 rokov - 0,5% riedenie, tj max. 7 kvapiek esenciálneho oleja

Nepravda: 3% riedenie = 45 kvapiek EO / 50 ml

Skutočnosti: 1 kvapka esenciálneho oleja neváži rovnako ako voda (1 kvapka = 0,05 g, tj 1 ml/1 g vody = 20 kvapiek). EO sú ľahšie. 3% riedenie a 45 kvapiek v skutočnosti znamená obvykle cca 1,7% riedenia.

7. Nepravda: levanduľový olej znižuje tlak a hojí „srdiečko"

Éterický olej Levanduľa

Znižuje tlak a hojí srdiečko

Prírodný éterický olej z levandule účinne znižuje krvný tlak. Pokiaľ máte tlak skôr nižší, radšej sa mu vyhnite.

Blahodarný na pokožku, dá sa použiť aj neriedený

Levanduľa sa stará o pokožku, zmierňuje prejavy starnutia a zlepšuje jej celkový stav. Využívajú ho hlavne tí, ktorí majú citlivú pokožku náchylnú na ekzémom a dermatitídam – urýchľuje totiž hojenie áft, akné, oparov i najrôznejších ekzémov vrátane pľuzgierov. Najvhodnejším spôsobom použitia je v týchto prípadoch potieranie. Čo je dôležité, tento olej má svoje miesto aj pri liečbe popálenín. Levanduľový esenciálny olej je jedným z dvoch olejov (okrem Tea tree ), ktorý sa dá v malom množstve použiť priamo na pokožku , takže ho nemusíte nijako riediť.

Nepravda: levanduľa lieči srdcové problémy a znižuje tlak

Skutočnosť: EO sú koncentrované látky, ktoré môžu v neriedenej forme podráždiť pokožku alebo vyvolať alergickú reakciu, pri pôsobení UV žiarenia môžu vyvolať reakciu fototoxickú, viď náš článok: Éterické oleje

Esenciálnym olejom, a to v zriedenej forme, by sa mali ľudia s ochorením pokožky naopak vyhnúť. Dermatitída je všeobecne zápalové ochorenie kože, nazýva sa aj ekzém. Ekzém a dermatitída teda nie sú dva rôzne stavy pokožky, ale jeden, navyše afty, akné a opary rozhodne nepatrí medzi dermatitídy.

8. Nepravda: solubol je nosný tukový olej

Odporúčané riedenie esenciálnych olejov pre dospelého:

  • Masáž celotelová:
    Pokiaľ nie je uvedené inak, všeobecne sa odporúča o nedráždivých, netoxických éterických olejov koncentrácia riedenia 3 %.
    Éterický olej vždy zrieďte do nosnej tukovej bázy (rastlinný olej, rastlinné maslo, solubol).

Nepravda: Solubol je tuková báza.

Skutočnosť: Solubol nie je „nosná tuková báza“, ale solubilizátor pre hydrofilné prostredie (miešajúci sa s vodou, opak hydrofóbny – tuková báza).

9. Nepravda: 1 ml = 25 kvapiek EO

Všeobecne pri dobre kvapalných počítame 1 ml = 25 kvapiek (pri viskóznych olejoch 1 ml = 20 kvapiek)

  • deti 6-15 rokov - 1,5% (zodpovedá 18-19 kvapkám v 50 ml)
  • deti nad 15 rokov a dospelí 3% (zodpovedá 37-38 kvapkám v 50 ml)
  • Masáž lokálna, obklad:
    U dospelého človeka neprekračujte 5% riedenia na lokálne postihnuté miesta, éterický olej používajte na topické ošetrenie pri akútnych problémoch a nepoužívajte dlhodobo.
    U detí od 6 rokov môžete použiť na masáž chodidiel nôh 2,5% riedenia.
  • Obklad:
    cca 5 kvapiek do šálky vody. látku či vreckovku a prikladať na postihnuté miesto.
  • Kúpele:
    • éterický olej zmiešajte s nosným olejom (môže byť aj jogurt, med, tučná smotana, sprchový či kúpeľový olej). Na celkový kúpeľ pridajte 8-15 kvapiek, na čiastočný kúpeľ 5-8 kvapiek. Pokiaľ by ste použili éterické oleje neriedené, budú plávať na hladine a môžu iritovať pokožku. kúpeľ by mal byť o niečo málo vyšší ako teplota tela, cca 38-40 °C.
    • Starostlivosť o pleť:
    • Po aplikácii na pokožku sa nevystavujte na slnku ani soláriu 6-12 hodín.

Nepravda: vždy platí jednotná hustota.

Skutočnosť: kvapka éterického oleja váži cca 0,02 až 0,028 g (tj na 1 ml je to cca 50 a 35 kvapiek). Samozrejme záleží na veľkosti kvapkadla a viskozite éterického oleja, bežné EO majú vyššie uvedenú hmotnosť, oleje z ihličnanov a driev môžu mať hmotnosť až 0,04 g, tj. 25 kvapiek v 1 ml.

10. Nepravda: esenciálne oleje majú liečivé účinky uvádzané na internete

Účinky eukalyptového oleja

Eukalyptový esenciálny olej nám ponúka množstvo účinkov, ktoré oceníme v produktoch každodennej potreby. A potom ďalšie nám pomôžu v situáciách mimoriadnych – napríklad keď sa o nás pokúša nejaká choroba.

Všeobecne sa uvádza, že má predovšetkým tieto účinky: analgetické, antibakteriálne, antiseptické, antivirálne, deodorizačné, diuretické, protikŕčové, protireumatické, protizápalové, sťahujúce a stimulačné . Ďalej pomáha s hojením jaziev, uvoľňovaním hlienu a vykašliavaním.

Nepravda: internetu často narazíte na tvrdenie, že esenciálne oleje majú analgetické, antivírusové, antibakteriálne, protizápalové, antireumatické, diuretické alebo dokonca hojivé účinky na orgány a telesné systémy. Uvádzajú sa aj konkrétne terapeutické prínosy – napríklad že levanduľový olej „lieči srdce“, eukalyptus „ničí vírusy“ alebo že niektoré oleje „detoxikujú telo“.

Skutočnosť: antivirálne účinky eukalyptový olej určite nemá. Ako by pri všetkej snahe mohol olej nejaký virál ovplyvniť? Autor/ka článku mal/a na mysli „antivírusový“ účinok. Ostatné účinky možno uvádzať LEN U LIEKU/LIEK, u ktorých boli preukázané klinickými štúdiami. Navyše inhaláciou nemožno docieliť protireumatického, diuretického, protizápalového a ďalších účinkov. Vnútorne sa éterické oleje a ich zložky používajú, napr. na podpornú liečbu močových kameňov, a to vo forme lieku). Zvonka sa používajú ako súčasť liekov pri nádche, alebo ako korigencia chuti a vône, aby zastrelili nepríjemnú chuť alebo pach liečivá.

Tvrdenia o účinkoch esenciálnych olejov, ktoré nie sú súčasťou liečiv a nemajú schválené terapeutické indikácie, sú klamlivé, zavádzajúce a nepravdivé, pretože nie sú podložené klinickými štúdiami a nie sú schválené príslušnými úradmi (napr. EMA – Európska lieková agentúra, FDA, z ang. Food and Drug Administration – Úrad pre kontrolu potravín a liečiv).

Účinky EO sú lokálne, pokiaľ sú aplikované v tzv. nosnom oleji na pokožku napr. formou masáže, pokiaľ sa nepriamo inhalujú (z vodnej pary, prostredníctvom arómy lampy alebo arómy difuzéra). Pre systémový účinok sa musia vstrebať do krvného riečišťa, musia byť aplikované ústami (per orálne, formou kvapiek, kapsúl, tabliet), nie potretím na pokožku.

Na koniec malý prídavok:

Nepoužívajte éterické oleje na alergickú alebo precitlivenú pokožku. Pokiaľ sa objavia kožné reakcie, miesto umyte kvalitným mydlom a ošetrite rastlinným olejom.

Skutočnosť: namiesto prípadnej alergickej reakcie ošetrite, pokiaľ možno hydrofilným krémom, ktorý má aj keď mierne, tak protisvrbivé účinky. Podľa rozsahu a intenzity konzultujte kožného lekára, prípadne si v lekárni kúpte liečivá proti zmierneniu alergickej reakcie – antihistaminiká.

Nepravda o zložení EO – nesprávne chemické názvy

Zloženie eukalyptového oleja

Jednou z najdôležitejších zložiek je eukalyptol , pre ktorý sa využíva v rade produktov, ktoré dostaneme aj bežne v lekárni či drogérii. Ďalej v ňom nájdeme napríklad nám dobre známy limonene, ďalej globulol, a-pirén, b-pirén…

Nepravda: eukalyptový olej obsahuje „pirén“.

Skutočnosť: som farmaceut a priznám sa, že neviem, čo presne znamená „bežná lekáreň“, možno to isté čo „bežný prášok“, „bežný čistiaci prostriedok“ a pod., ako počúvame z reklám.

Eukalyptová silica obsahuje okrem iného α-pinén a β-pinén, nie pirén/pyrén. Pyrén je polycyklický aromatický uhľovodík vznikajúci pri nedokonalom spaľovaní organických látok. Kde ho možno nájsť? Vo výfukových plynoch, v potravinách pri grilovaní alebo v dyme z kúrenia.

Prikladám zloženie eukalyptovej silice, pozri https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468227621000624

Najväčšie identifikované zložky v liste základných olejov E. maculata boli Eucalyptol (54.29%), p -cymene (10.10%), α- pinene (7.78%), β-myrcene (7.78%), γ-terpinene (1.73%) a cit . while Eucalyptol (51.62%), α-pinene (23.62%), p-cymene (10%), β-myrcene (8.74%), Terpinén-4-ol (2.74%) a γ-terpinene (2.59%) boli najväčšou zložkou pre E. glob .

Eucalyptus olej je komplexné zmiešanie z rôznych monoterpény a sesquiterpény , a aromatické phenols, oxidy, étery, alkoholy, estery, aldehydy a ketóny suché s 1,8-cineole (Eucalyptol), citronellal , citronellol eucamalol, limonene , linalool , α-pinene, γ-terpinene, α-terpineol a aromadendrene .

Pozri náš článok: Eukalyptový esenciálny olej: účinky, použitie a tipy na domáce recepty

Čo je zdrojová rastlina? Nezmysel!

„Látky obsiahnuté v zdrojových rastlinách"

Ako je to v skutočnosti: neexistuje žiadna „zdrojová rastlina“. Medzi zdroje patria napr. zdroje informácií, zdroje tepla a pod. Odborníci používajú termín: materská rastlina.

Esenciálne oleje majú svoje miesto v aromaterapii aj v starostlivosti o pokožku. Je ale nutné dodržať správne používanie. Nenechajte sa zmiasť dezinformáciami, klamlivými informáciami a nepravdami a používajte EO s rozumom s ohľadom na účinky a riziká. Pokiaľ si nie ste čímkoľvek istí, pýtajte sa odborníkov, najmä odborného personálu v lekárni.

U našich vlastných EO značky By Nefertitis nájdete články o jednotlivých rotlinách, vrátane použitia, ale aj vekového obmedzenia a upozornenia na možné nežiaduce účinky a ako im predchádzať. Ak máte deti, prečítajte si aj náš článokAromaterapia od bábätka po školáka: sprievodca pre rodičov 

Na webe Nefertitis pre vás máme špeciálnu kategóriu článkov Rady magistry z lekárne

Nebojte sa opýtať, rada vám na vaše otázky odpoviem.

Článok som pre vás napísala dňa 14. 7. 2025. Mgr. Radka Příkopová Brichcínová

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .

Google Pinterest zdieľaj článok