ÚvodVšetko o kameňochMeditáciaTOP 3 účinky meditácie

TOP 3 účinky meditácie

Meditace_Buddha a flóra

Z tohto článku sa dozviete čo je meditácia, čo sú účinky meditácie a či vôbec môže meditácie nejaké účinky mať.

Čo je meditácia?

Pod týmto pojmom sa rozumie všetko, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie, teda sústredenia. Cieľom je upokojiť myseľ. V niektorých náboženstvách sa pojmom meditácia označujú určité druhy modlitieb. K meditácii sa používajú rôzne pomôcky, ako napr. Mandaly , meditačné vankúše a sedáky , mlynčeky, spievajúce misky , japa malička korálky ai. Pomôcky. 

Čo je účinok?

Účinok môže byť žiaduce, nežiadúce, vedľajšie, estetický, chcený, nechcený ... iste by sme mohli doplniť veľa ďalších prívlastkov.

V spojení s meditáciou máme na mysli účinok, ku ktorému je meditácia určená. Príkladom môže byť meditácia pred spaním, na upokojenie, keď cieľom je dosiahnuť upokojenie, potlačenie stresu a zlepšiť zaspávanie a kvalitu spánku u nezávažných príčin nespavosti. Nemáme na mysli účinok farmakologické, imunologické alebo metabolický, ktorý je priradený liečivým látkam, pri ktorých sa musí preukázaný klinickým hodnotením, podľa zákona o liečivách a iných právnych predpisoch. Meditácia teda pozitívny účinok na ľudský organizmus mať môže, nesmie byť však klasifikovaný ako liečebný alebo liečivý.

Meditácia môže byť nápocna sama o sebe, alebo v kombinácii s liečebnými prístupy, či už sa jedná o lieky, balneológii, fytoterapii, homeopatiu ai.

Určite je na mieste dôvera v danú metódu a trpezlivosť.

Ak sa podarí znížiť stres a napätie, ktoré sú príčinou nespavosti v zmysle neusínání, nedostatočnej kvality spánku alebo dĺžky spánku, potom sa zlepší aj spánok samotný. Meditácia môže mať veľký prínos práve v tomto prípade. V žiadnom prípade však neovplyvní poruchy spánku ako je spánková apnoe alebo narkolepsie. Pomôže cítiť sa uvoľnenejšie a pokojnejšie. Meditácia pre pokojný spánok a meditácie na upokojenie mysle zahŕňa upokojujúce zvuky, kedy možno využiť zvuk zvonkoher alebo hudbu, ktorá navodí relaxačné prostredie. Samotná meditácie by mala trvať od 10 do 30 minút / deň. Možno zvoliť jednoduchú techniku, napr. Nádych pri počítaní do 4 a výdych pri počítaní do 4. Existujú aj vedené meditácie. Existuje celý rad aplikácií, ktoré vám budú pri meditácii pomáhať.

Meditácia na uzdravenie alebo uzdravujúci meditácie

Existujú prehľadové štúdie, ktorými boli hodnotené účinky a riziká meditácie. Hodnotený bol predovšetkým vplyv meditácie pri úzkostiach a bolestiach. Rizikom je vykonávanie meditácia za nejakým účelom ľuďmi, ktorí trpia závažnými prejavy ochorenia, a navyše očakávajú pozitívny vplyv samotnej meditácie, bez dodržania predpísanej medikácie, alebo dokonca vyhľadanie samotnej lekárskej intervencie. Z prehľadové štúdie nie je možné dospieť jednoznačný záver: bol hodnotený nízky počet subjektov bez kontrolnej skupiny, existencia veľkého množstva premenných, chýbajúce informácie o dĺžke a intenzite meditácie. Každý človek je individuálny, je nutné vziať do úvahy nielen pohlavie, vek, konštitúciu, prípadné pridružené choroby a na každého z nás môže pôsobiť nielen liečba, ale aj meditácie odlišným spôsobom.
Na organizmus treba pôsobiť komplexne, pretože fyzická stránka a psychická úzko súvisia. Rad ochorení je klasifikovaná ako tzv. Psychosomatické, príkladom môže byť vysoký krvný tlak, kde významným faktorom je stres, alebo už spomínaná nespavosť.

Svoje uplatnenie nájdu meditácie vedené, kedy sa meditujúci riadi pokynmi iné osoby, ktoré si vizualizuje. Príkladom môže byť napr. Predstava, že biele krvinky bojujú proti bunkách, ktoré sú v tele nežiaduce. Cieľom je pozitívne vnímanie celého procesu, ktorý má viesť k uzdraveniu. Vytvoriť a predstaviť si obrazy môže každý sám a potom aspoň raz denne nad nimi meditovať.

Príprava na uzdravujúci meditáciu

Meditácia - druhy, spôsoby, možnosti
v tomto článku nájdete meditáciu pre začiatočníkov, zistíte, že je dôležitá nielen príjemná pozície, ale aj prostredie, v ktorom chcete meditovať. Pre vytvorenie príjemného prostredia odporúčame prevoňať vzduch éterickými olejmi alebo vonnými vosky, či už prostredníctvom aróma lampy, aróma difuzéra alebo vonného spreje.

Posaďte sa na stoličku s rovným operadlom, s hlavou smerom dopredu, kolenami ohnutými do pravého uhla, ruky položte na stehná. Ak vám to bude vyhovovať, môžete sedieť so skríženými nohami, alebo v pozícii lotosu, ak vám to flexibilita vašich kĺbov dovolí.
Ak vám nie je sedenie na stoličke príjemné, ľahnite si na podlahu. Aby ste udržali pozornosť, môžete spievať mantru Om Mani Padma Hum. Jedná sa o najznámejší šestislabičnou tibetskú mantru tibetského Budhizmu, mantru súcitu. Mantra má premeniť negatívne emócie. Óm - pýchu a egoizmus, ma - žiarlivosť a závisť, ni - pripútanie a egoistická želanie, pad - nevedomosť a zmätok, moje - chamtivosť a lakomosť a húm - nenávisť a hnev. Namiesto tejto mantry môže hovoriť napr. Pokoj, jeden, óm pod. Oči môžete mať zatvorené, alebo naopak otvorené s tým, že sa budete sústrediť na jeden bod - na plamienok sviečky, na sošku pod. Sústreďte sa na svoje dýchanie, nadychujte sa pomaly nosom a vydychujte ústami. Pri relaxačné meditáciu sa sústreďte na uvoľnenie napätia svalov od hlavy až do končekov prstov na rukách a nohách.
Meditujte niekoľko minút denne: 10 - 20, pretože udržať pozornosť je pomerne ťažké, minimálne spočiatku.

Meditovať možno i aktívne, napr. Pomocou tai chi a jogy, ktorá je využívaná aj pre odblokovanie čakier.

Výhodou meditácie je, že môže pomôcť zmierniť stres, zlepšiť schopnosť sústrediť sa a viesť k lepšiemu porozumeniu vlastným myšlienkovým pochodom. Niektorí ľudia meditáciu používajú pre zníženie chronickej bolesti alebo pre podporu tvorivosti.

Meditácia na prečistenie čakier

K meditáciu na prečistenie čakier poslúži sústredenie sa na tú ktorú čakru a opakovanie mantier, ktoré sú pre čakry určené. Ako príklad uvádzame základné - koreňovú čakru:

Predstavte si víriace červenú farbu a opakujte nahlas alebo v myšlienkach:
Som v bezpečí.
Som nebojácna / ý.
Cítim stabilitu.
Som hodná / hoden lásky.
Cítim spojenie s Matkou Zemou.
Som v bezpečí.

Mantra: Laah (vyslovte lám), 4x.

Viac nájdete v článku Čakry a spôsoby ich čistenie.  

Nezabudnite kombinovať meditáciu s úpravou životného štýlu, ako je zdravá strava, pravidelné cvičenie, dostatok spánku, trávenie času na čerstvom vzduchu, čas trávený s blízkymi ľuďmi, snaha o kompenzovanie prípadného stresu.

Existuje celý rad informácií o rôznych typoch meditáciou, ako je meditácia štíhlosti, meditácie na hojnosť ai. Je na každom z nás, na aký účel meditujeme, čo od meditácie očakávame a či je aspoň čiastočne reálne vytúženého cieľa dosiahnuť.

Článok pre vás napísala dňa 2. 10. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Bol pre Vás článok užitočný? Nastavte zdieľanie ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.cz . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmú byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je vyhľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., Radi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty